Google, Balonlardan Ücretsiz İnternet Hizmeti Sunacak

Google, Balonlardan Ücretsiz İnternet Hizmeti Sunacak

308
PAYLAŞ

Google tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan konferansta firma tarafından geliştirilen pek çok proje hakkında sunumlar yapıldı. Paylaşılan bu bilgiler kapsamında en çok dikkat çeken projelerden bir tanesi de ücretsiz internet hizmeti olurken bu hizmetin balonlar üzerinden sunulacak olması durumu daha da ilgi çekici yaptı.

Google tasarımını hazırladığı balonlar gökyüzünde belirli bir seviye kalarak ücretsiz internet imkanını sunacağını açıkladı. Konu ile alakalı birçok farklı düşünce akıllara gelse de yapılan açıklamalarda projenin işleyişi ile ilgili detaylarda paylaşıldı. Google hedeflediği projede elektrik ihtiyacını güneş enerjisiyle karşılayacak ve bu maliyetten de kurtulmuş olacak. Gündüz yapılacak elektrik yedeklemesi ile gece boyunca da internet hizmetinin sunulması mümkün olacak.

Bu doğrultuda akıllara gelen en önemli detay internet hizmetinin nasıl sağlanacağı olurken, bu konunun da LTE bağlantı yöntemiyle çözüleceği belirtildi. Birbirleriyle etkileşim içerisinde olacak balonlar bu sayede internet paylaşımını da yapabilecek ve özellikle kablosuz internet verileri kullanılarak balonlar üzerinden paylaşıma açılmış olacak.

Yapılan sunumda projenin aşamasında olduğu belirtilirken pilot bölgelerde aşama aşama faaliyete alınacak. Bu projenin ülkemizde de uygulanabilmesi umuduyla.